Ako nevyhadzovať peniaze za životné poistenie?

Ako nevyhadzovať peniaze za životné poistenie?

Názov článku možno vzbudil dojem, že životné poistenie sa neoplatí a sú to vyhodené peniaze. Nie je to však celkom tak. Správne nastavená zmluva vám môže v rôznych situáciách veľmi pomôcť, v niektorých prípadoch dokonca zachrániť život. Treba však dať pozor na veľmi časté chyby, ktoré z vašej zmluvy spravia naozaj vyhodené peniaze.

Na začiatok treba upresniť, čo to je životné poistenie. Často totiž počujete aj názvy ako: úrazové poistenie, rizikové poistenie, alebo poistenie hypotéky. V princípe sa jedná o ten istý produkt. Môžete v ňom byť poistení na úmrtie, no takisto aj na ďalšie riziká, ako úrazy či choroby.

Zle vyplnený zdravotný dotazník

Pri uzatváraní životného poistenia sa vyplňuje zdravotný dotazník. Poisťovňa totiž vašu zmluvu musí schváliť na základe vášho zdravotného stavu. Pokiaľ máte vážne zdravotné problémy, môže byť vaša zmluva odmietnutá, prípadne dostanete rôzne výluky alebo navýšenú platbu, kvôli vyššiemu riziku pre poisťovňu.

Zdravotný dotazník treba vyplniť pravdivo a nezamlčať zdravotné problémy. Pokiaľ sa totiž liečite na nejaké ochorenie a v dotazníku uvediete, že nemáte žiadne zdravotné problémy, poisťovňa to pri samotnom uzatváraní zmluvy preverovať nebude. Pokiaľ sa vám však niečo stane a vy budete žiadať poistné plnenie, poisťovňa má nárok nahliadnuť do vašej kompletnej zdravotnej dokumentácie. Pokiaľ sa zistí, že zdravotný dotazník bol vyplnený nepravdivo, poisťovňa môže v lepšom prípade krátiť plnenie, v horšom vám nevyplatí nič. Tým pádom by ste celé roky platili za vaše poistenie zbytočne.

Správne nastavenie poisťovaných rizík

Z mojej skúsenosti, pri uzatváraní životných poistiek má väčšina klientov požiadavku, aby dostali peniaze, pokiaľ sa im stane nejaký menší úraz, alebo budú ležať v nemocnici. Správne nastavanie zmluvy je však také, pokiaľ začneme od tých najväčších rizík, ktoré rodinný rozpočet zaťažia najviac. Sú to napríklad:
-invalidita
-vážny úraz, ktorý zanechá trvalé následky
-úmrtie (živiteľ rodiny)
-vážna choroba (rakovina a podobne)

Pokiaľ v živote nastane takáto situácia, vtedy peniaze budeme potrebovať najviac, aby sme pokryli rôzne výdavky. Poistenie kritických chorôb nám dokonca môže zachrániť život, pretože si dokážeme zaplatiť kvalitnejšiu liečbu.

Pokiaľ sa nám stane úraz a nebudeme môcť pracovať napríklad 3-4 týždne, náš rodinný rozpočet to až tak neohrozí. Takéto situácie sa dokonca dajú riešiť aj finančnou rezervou a nie je vždy nutné ich poisťovať.

Zľavy a bonusy

V dnešnej dobe má väčšina poisťovní rôzne zľavové a bonusové systémy. Obľúbené sú napríklad takzvané rodinné zmluvy, kde v jednej poistnej zmluve je poistená celá rodina. Platba za poistenie môže byť v takomto prípade až o 40 percent nižšia, ako keby mal každý člen domácnosti poistenie zvlášt.

Záver

Pokiaľ sa chceme správať zodpovedne voči sebe a svojej rodine, životné poistenie je nevyhnutnosťou. Treba však, aby bolo správne nastavené. Ak chcete poradiť pri založení životného poistenia, prípadne prehodnotiť vaše aktuálne, neváhajte ma kontaktovať.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie