Keď kataster prestane fungovať: Čo nám hovorí kybernetický útok o stave Slovenska?

Keď kataster prestane fungovať: Čo nám hovorí kybernetický útok o stave Slovenska?

Posledné dni ukázali, aké tragické následky môže mať zanedbanie dôležitej infraštruktúry v štáte. Slovenský kataster sa stal terčom masívneho kybernetického útoku, ktorý vyradil jeho systémy z prevádzky. Tento incident má vážne dopady na realitný trh, finančný sektor, ale aj na každodenný život občanov.

 

Útok, ktorý odhalil slabiny

Podľa dostupných informácií z portálu Živé.sk šlo o ransomvérový útok, pri ktorom hackeri zašifrovali dáta a požadujú vysoké výkupné za ich odšifrovanie. Tento druh kybernetického zločinu nie je vo svete novinkou, no spôsob, akým sa Slovensko s týmto problémom vyrovnáva, je znepokojujúci.

Vladimír Gábor, realitný maklér z Trenčína, uvádza: ,,Podobný útok som zažil na vlastnej koži, keď som kedysi pracoval ako vedúci IT oddelenia. Zachránili ma len kvalitné zálohy a rýchla reakcia. Ak by štátne inštitúcie investovali do lepšieho zabezpečenia a simulácie obnovy záloh, mohli sme sa tomuto vyhnúť.“

Veľkí technologickí giganti dokážu podobné problémy vyriešiť v priebehu niekoľkých hodín. Aj menšie krajiny by situáciu zvládli za dva dni. Na Slovensku sa však nedostatky v systéme riešia pomaly, čo podčiarkuje nepripravenosť na krízové situácie.

 

Keď správa štátu nie je prioritou

Incident s katastrom odhalil, ako zle je spravovaná kritická infraštruktúra v našej krajine. Poddimenzovaný personál, zastaraná technológia a nedostatočné zálohovanie dát len zhoršujú situáciu.

Vladimír Gábor dodáva: ,,Ak zmizli digitálne záznamy o vlastníctve nehnuteľností na Slovensku a nevieme ich obnoviť, zostala nám vôbec nejaká krajina?“ Táto otázka vystihuje dôsledky nielen technického zlyhania, ale aj zlyhania politického riadenia.

 

Možný vývoj situácie

V prípade, že sa podarí obnoviť aspoň časť dát zo záloh, bude potrebné vynaložiť značné úsilie na kontrolu ich správnosti a integrácie do systémov. Ak sa obnoví iba minimum informácií, môže to viesť k chaosu na realitnom trhu, zásadným omeškaniam pri prevodoch nehnuteľností a právnym sporom.

Pre bežných občanov to znamená možnosť, že ich majetkové pomery nebudú dostatočne doložiteľné, čo môže spôsobiť problémy napríklad pri žiadostiach o hypotéku alebo predaji nehnuteľnosti. Okrem toho sa zvyšuje riziko špekulácií a podvodov, ak nebude možné overiť pravosť záznamov.

Ak nedôjde k rýchlemu riešeniu, dôsledky tejto krízy sa môžu premietnuť aj do nedôvery verejnosti voči štátnym inštitúciám a ich schopnosti ochraňovať majetkové práva občanov.

 

Nevyhnutnosť zmien

Táto kríza je varovaním, ktoré nesmieme ignorovať. Ak chceme, aby Slovensko fungovalo ako moderný štát, potrebujeme:

  1. Investície do IT infraštruktúry – vrátane pravidelných záloh, simulácií obnovy a školenia personálu.
  2. Silnú kybernetickú obranu – spolupráca so špičkovými odborníkmi a využívanie najnovších technológií.
  3. Zodpovedných politikov – tých, ktorí sa venujú skutočným problémom občanov a nie len lacným populistickým témam.

Ak Slovensko nevyužije tento incident ako impulz na zmenu, podobné katastrofy budú našou každodennou realitou. Je na čase zamerať sa na obnovu dôvery a funkčnosti našich systémov, aby sme predišli ďalším tragickým scenárom.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie